Otwarcie postępowania likwidacyjnego jest jednoznaczne z wprowadzeniem zmian w zakresie reprezentacji, jak i bieżącego prowadzenia spraw spółki. Dlatego też wspólnicy rozważający likwidację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinni czynić to rozważnie i po uprzednim zaznajomieniu się z konsekwencjami prawnymi i ekonomicznymi, jakie się z tym wiążą. W dzisiejszym artykule omawiamy najważniejsze skutki prawne i ekonomiczne otwarcia postepowania likwidacyjnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Konsekwencje otwarcia likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Do najważniejszym konsekwencji prawnych i ekonomicznych wiążących się z otwarciem postępowania likwidacyjnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy:
- obowiązek zmiany firmy. Otwarcie postępowania likwidacyjnego skutkuje tym, że spółka musi posługiwać się oznaczeniem „w likwidacji”, które to sformułowanie stawia się po firmie spółki. Tym samym firma np. „XYZ sp. z o.o.” po otwarciu likwidacji będzie musiała się posługiwać firmą „XYZ sp. z o.o. w likwidacji”.
- zmiana osób uprawnionych do reprezentacji i prowadzenia spraw spółki. Otwarcie postępowania likwidacyjnego sprawia, że zarząd traci na rzecz likwidatorów uprawnienia do prowadzenia i reprezentowania spraw spółki (oczywiście likwidatorami mogą zostać byli członkowie zarządu, ale równie dobrze mogą nimi zostać osoby, które zostały wskazane przez zgromadzenie wspólników)
- wygaśnięcie prokury oraz zakaz jej udzielania. Otwarcie postępowania likwidacyjnego skutkuje tym, że za reprezentację i za prowadzenie spraw spółki odpowiedzialni są likwidatorzy. Tym samym, automatycznie wygasa prokura, a co więcej nie można jej udzielać nowym osobom. Jest to dość istotne zagadnienie, gdyż umowa zawarta przez prokurenta, po otwarciu postępowania likwidacyjnego będzie nieważna z uwagi na brak umocowania.
- zakaz rozpoczynania nowych interesów. Celem postępowania likwidacyjnego (jak wskazuje już sama nazwa) jest zamknięcie spraw spółki i zakończenie jej działalności. Tym samym, rozpoczynanie nowych spraw, czy też zawieranie nowych umów jest co do zasady niedopuszczalne. Ustawodawca pozostawił jedynie wąską furkę dla sytuacji, w której zainicjonowanie nowego interesu, czy też zawarcie nowej umowy byłoby niezbędne dla ukończenia już rozpoczętej sprawy.
- zakaz wypłaty zysków oraz podziału majątku spółki. Zgodnie z k.s.h. do momentu zaspokojenia wszystkich wierzycieli spółki (czyli spłacenia wszystkich długów) nie wolno wypłacać wspólnikom zysków, ani też dokonywać podziału majątku spółki.
- uchwała o dopłatach może zostać podjęta tylko za zgodą wszystkich wspólników. Likwidacja spółki ma na celu zakończenie jej działalności. Tym samym, wspólnicy mogą nie być już zainteresowani tym, aby wnosić do jej majątku dodatkowe środki. Niemniej, jeśli wszyscy chcieliby to zrobić (np. po to, aby sprawniej zaspokoić wierzycieli) to nic nie stoi na przeszkodzie.
- otwarcie postępowania likwidacyjnego nie skutkuje wygaśnięciem umów wiążących spółkę. Spółka z o.o. w likwidacji w dalszym ciągu jest zobowiązana do wykonywania umów, których jest stroną. Oznacza to, że spółka ma obowiązek np. wypłacać pracownikom pensje, dostarczać sprzedane usługi i towary, płacić za świadczone na jej rzecz usługi itd.
- szereg obowiązków informacyjnych oraz sprawozdawczych. Otwarcie postępowania likwidacyjnego wiąże się również z koniecznością dokonania licznych zgłoszeń oraz sporządzania dodatkowej dokumentacji sprawozdawczej i prawnej (co do zasady zajmują się tym likwidatorzy).
Podsumowanie – postępowanie likwidacyjne skutki
Powyższe wymienienie skutków prawnych i ekonomicznych ma charakter przykładowy i nie jest wyczerpujące. Tak naprawdę skutków tych jest zdecydowanie więcej. Powyżej wymieniliśmy te, które dla większości przedsiębiorców mają największe znaczenie.
Osoby, które chciałby sprawnie i prawidłowo przeprowadzić postępowanie likwidacyjne powinny rozważyć opcję skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej. Doświadczony prawnik z pewnością przeprowadzi Państwa przez cały proces oraz dopilnuje wszystkich formalności.