Przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką – przewodnik dla dłużników

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe inicjowane na wniosek dłużnika. Aby rozpocząć niniejszą procedurę, dłużnik musi złożyć wniosek o otwarcie postępowania do odpowiedniego sądu wedle miejsca zamieszkania. We wniosku należy szczegółowo opisać przyczyny problemów finansowych oraz podać szereg informacji zawartych w jego treści. 

Obecnie postępowania upadłościowe toczą się w systemie Krajowego Rejestru Sądowego. W przypadku korzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy złożyć poprzez w/w system. Ustawodawca mając jednak świadomość trudności, jakie mogą pojawić się przy obsłudze portalu Krajowego Rejestru Sądowego, zostawił możliwość osobom nie korzystającym z pomocy kancelarii na złożenia wniosku osobiście w sądzie na papierowym formularzu udostępnionym na stronie ministerstwa sprawiedliwości. 

Obecne przepisy są bardzo korzystne dla Dłużników, gdyż jak wskazał ustawodawca, celem postępowania upadłościowego jest oddłużenie osoby, a co za tym idzie dania możliwości rozpoczęcia nowego życia bez egzekucji komorniczych. Należy jednak mieć na uwadze, iż jest to swego rodzaju przywilej, z którego należy korzystać odpowiedzialnie, współpracując z syndykiem oraz z sądem. 

Zanim jednak Dłużnik zdecyduje się na rozpoczęcie postępowania upadłościowego, należy spełnić poniższe przesłanki:

– mieć obywatelstwo Polskie,

– być osobą niewypłacalną minimum od 3 miesięcy

I

Pierwszym krokiem przy wypełnianiu wniosku o ogłoszenie upadłości jest wprowadzenie danych osobowych. Należy wskazać wszystkie informacje podstawowe takie jak:

– imię i nazwisko

– adres zamieszkania

– PESEL

– NIP

– dane kontaktowe 

II

Następnie przechodzimy do pola, w którym należy podnieść wnioski, które chcielibyśmy, żeby zostały rozpatrzone przez sąd. Ustawodawca pozostawił nam możliwość złożenia wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych czy ustalenia zaliczki na koszty postępowania. Nie są one jednak konieczne i brak wypełnienia powołanego pola na formularzu nie wpływa ostatecznie na wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości. 

III

Kolejnym etapem jest przygotowanie spisu wierzycieli oraz wierzytelności spornych. Jest to bardzo istotny punkt we wniosku, który jest często powodem wezwań sądu do uzupełnienia braków formalnych. Z praktyki mogę jasno stwierdzić, iż każda wierzytelność musi zawierać trzy informację, a mianowicie:

– nazwa wierzyciela wraz z jego adresem

– wysokość zobowiązania

– termin wymagalności

Jeżeli któraś z wierzytelności nie zostanie opisana wedle powyższego, to nie mamy co liczyć na to, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jest to więc punkt, do którego należy podejść z dużą starannością. Trzeba również mieć świadomość, iż w przypadku pominięcia któregoś z wierzycieli i niewskazania tego podmiotu w spisie wierzycieli może skutkować brakiem umorzenia zobowiązania w zakresie tej konkretnej wierzytelności. 

IV

Dalej przechodzimy do kosztów życia, które ponosi dłużnik wraz z osobami będącymi na jego utrzymaniu.  Należy tak wskazać wydatki jakie poniosło się w ostatnich 6 miesiącach. Trzeba to jednak robić w oparciu o rzeczywistość, syndyk podczas postępowania wyjaśniającego może żądać potwierdzenia danych płatności, jeżeli uzna, iż mogło dojść do ich zawyżenia przez Dłużnika. 

Dłużnik, który jest niewypłacalny powinien ponosić koszty niezbędne do życia, źle są więc odbierane takie koszty jak wydatki na tytoń czy alkohol i lepiej z nich zrezygnować na czas trwania postępowania. 

V

Po wypełnieniu powyższego pola przechodzimy do uzyskiwanego dochodu przez Upadłego. W tym punkcie należy wskazać dochód w ostatnich 6 miesiącach. Wskazujemy tutaj wynagrodzenie za pracę czy uzyskiwane świadczenia. Zdarza się, iż Dłużnicy wykazują mniejszy dochód niż wynosi on w rzeczywistości, aczkolwiek należy podkreślić, iż syndyk dysponuje narzędziami, które pozwolą mu na uzyskanie informacji dot. wysokość uzyskiwanych środków, a ich zaniżanie może być podstawą do umorzenia postępowania bez oddłużenia. 

VI

Przechodzimy do uzasadnienia, które jest najważniejszym punktem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Należy w nim opisać swoją sytuację życiowa oraz powody w związku z którymi doszło do niewypłacalności Dłużnika. Czym więcej wskażemy informacji w uzasadnieniu, tym same postępowanie upadłościowe będzie dla nas przyjemniejsze. Wynika to z tego, iż syndyk dostając obszerny materiał ma ułatwioną pracę, co wiąże się bezpośrednio z szybszym zakończeniem postępowania, czy ograniczonym kontaktem z samym Dłużnikiem podczas postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez syndyka. Nasza kancelaria przygotowując uzasadnienie, wprowadza do jego treści również rozstrzygnięcie, wedle którego uważamy, iż powinno zakończyć się postępowanie. Dobre wyjaśnienie syndykowi powodów niewypłacalności oraz wyciągnięcie odpowiednich wniosków z tego tytułu może nakierować syndyka do podobnych rozważań, a co za tym idzie ostatecznie również i sąd. 

VII

Na samym zakończeniu wniosku należy dołączyć załączniki potwierdzające istnienie zobowiązań czy usprawiedliwiających ich powstanie oraz oświadczenie o prawdziwości danych. Wymagane jest również dokonanie opłaty od wniosku, która to wynosi 30 zł.

Podsumowanie

Przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką wymaga dokładnego zgromadzenia dokumentacji oraz szczegółowego opisu sytuacji finansowej i przyczyn niewypłacalności. Procedura ta może być skomplikowana, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej. Upadłość konsumencka może jednak przynieść Dłużnikowi ulgę i szansę na nowy start finansowy.

C&O to kancelaria adwokatów i radców prawnych z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pomagamy przedsiębiorcom i osobom fizycznym. Nie boimy się trudnych spraw.

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer
oddzwonimy do Ciebie

Jesteś klientem Cinkciarz.pl
i szukasz pomocy prawnej?

Skontaktuj się z naszymi prawnikami, którzy wyjaśnią Ci, jakie kroki powinieneś podjąć, aby odzyskać pieniądze.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej