Rozwód dla każdego jest sytuacją nadzwyczajną i stresującą, dlatego właśnie pomoc adwokata podczas postępowania rozwodowego okazuje się często nieoceniona. Postępowanie rozwodowe jest procedurą składająca się z kilku etapów, a w tym artykule postaram się przybliżyć Ci w sposób jasny i przejrzysty najważniejsze kwestie o których należy pamiętać przed złożeniem pozwu rozpoczynającego to postępowanie.
Pierwsza rzeczą o której należy wiedzieć podejmując decyzję o rozwodzie jest fakt, że warunkiem koniecznym jego orzeczenia jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
W postępowaniu rozwodowym należy wykazać, że więzi duchowe, fizyczne oraz gospodarcze łączące małżonków wygasły, co oznacza, że między nimi nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Trwałość natomiast oznacza, że nie ma szans na powrót do wspólnego życia.
Z czego składa się pozew o rozwód?
Pismem wszczynającym postępowanie rozwodowe jest pozew, który jako pismo proces musi spełniać określone wymogi formalne. Jeżeli zlecisz sporządzenie pozwu Kancelarii nie musisz martwić się formalnościami, ponieważ Prawnicy zajmą się sporządzeniem pozwu oraz jego złożeniem w Sądzie. W sytuacji, gdy zdecydujesz się samodzielnie sporządzić pozew musisz wiedzieć, że w pozwie muszą znaleźć się następujące elementy:
- data i miejsce sporządzenia pozwu,
- oznaczenie sądu i wydziału wraz ze wskazaniem adresu,
- dane powoda i pozwanego (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL),
- oznaczenie pisma,
- wskazanie żądania pozwu,
- ewentualne wnioski,
- uzasadnienie pozwu,
- własnoręczny podpis,
- oznaczenie załączników.
Jak ustalić właściwość Sądu w sprawie rozwodowej?
Pierwszym krokiem jest ustalenie właściwości Sądu, co oznacza nic innego, jak ustalenie Sądu, w którym należy złożyć pozew rozwodowy. Postępowanie rozwodowe toczy się zawsze przed Sądem Okręgowym, a Sądem właściwym miejscowo w sprawie rozwodowej jest Sąd Okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsca zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich nadal w okręgu tego Sądu ma miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu. Jeżeli nie można ustalić właściwości Sądu według powyższej zasady to Sądem właściwym będzie Sąd w okręgu którego miejsce zamieszkania ma strona pozwana, a jeżeli i w ten sposób nie można ustalić właściwości, wtedy właściwym będzie Sąd, w okręgu którego miejsce zamieszkania ma strona powodowa.
Pamiętaj, że Sąd Okręgowy w Poznaniu zajmuje się sprawami z obszaru właściwości Sądów Rejonowych w:
- Chodzieży
- Gnieźnie
- Gostyniu
- Grodzisku Wielkopolskim
- Kościanie
- Lesznie
- Nowym Tomyślu
- Obornikach
- Pile
- Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu
- Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu
- Poznań Stare Miasto w Poznaniu
- Rawiczu
- Szamotułach
- Śremie
- Środzie Wielkopolskiej
- Trzciance
- Wągrowcu
- Wolsztynie
- Wrześni
- Złotowie
Jeżeli mieszkaliście, jako małżeństwo w obrębie właściwości któregoś z powyższych Sądów Rejonowych i jedno z Was w dalszym ciągu zamieszkuje w obrębie właściwości któregoś z tych Sądów to możesz złożyć pozew o rozwód w Poznaniu.
Co napisać w pozwie rozwodowym?
Kolejnym i bardzo ważnym aspektem o którym należy pamiętać formułując żądanie pozwu jest uwzględnienie w treści tego żądania, czy wnosimy o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie małżonka, czy chcemy, aby Sąd orzekając rozwód ustalił również winę małżonka za rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd orzekając rozwód może ustalić, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia, jednak należy pamiętać, że jeśli żadna ze stron postępowania nie złoży takiego wniosku w trakcie postępowania rozwodowego to Sąd nie będzie tego robił. W takiej sytuacji w wyroku rozwodowym umieszczony zostanie zapis, że sąd „rozwiązał małżeństwo przez rozwód bez orzekania o winie”. W przypadku, gdy jedna ze stron złoży wniosek o orzeczenie rozwodu z ustaleniem winy Sąd jest zobowiązany przeprowadzić stosowne postępowanie dowodowe mające na celu ustalenie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Zaznaczyć należy również, że kwestia ustalenia winy w wyroku rozwodowym będzie miała istotne znaczenie przy ewentualnym ustaleniu istnienia obowiązku alimentacyjnego na rzecz byłego małżonka. Pokrótce, jeżeli Sąd ustali, że tylko jeden z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego to małżonek, który winy nie ponosi może wnieść o zasądzenie od małżonka winnego rozkładu pożycia małżeńskiego na swoją rzecz alimentów, jeśli tylko zdoła wykazać, że na skutek rozwodu jego sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu.
Czy w pozwie rozwodowym pisać o dzieciach?
W sytuacji, gdy małżonkowie posiadają wspólne niepełnoletnie dzieci Sąd orzekając o rozwodzie małżonków ma również obowiązek w wyroku rozwodowym rozstrzygnąć o kwestiach związanych z władzą rodzicielską, kontaktach z małoletnimi dziećmi oraz o tym w jakiej wysokość każdy z małżonków będzie ponosił koszty utrzymania i wychowania dzieci. Niewątpliwie sytuację znacznie ułatwi zgodna wola stron w tym zakresie, bowiem Sąd może ograniczyć się do uwzględnienia porozumienia małżonków, co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz kwestii kosztów ich utrzymania i wychowania. W przypadku, gdy porozumienie między małżonkami w tym zakresie jest niemożliwe do osiągnięcia konieczne będzie przeprowadzenie postępowania dowodowego.
Jakie wnioski złożyć w pozwie rozwodowym?
W pozwie rozwodowym można również złożyć następującej wnioski:
- o uregulowanie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania. W takiej sytuacji Sąd na wniosek jednej ze stron zamieści stosowne postanowienie regulujące sposób korzystania ze wspólnego mieszkania w wyroku rozwodowym. W wyroku rozwodowym możliwe jest również orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków.
- o podział majątku, jednak należy pamiętać, że w tym przypadku Sąd w postępowaniu rozwodowym przeprowadzi podział majątku, ale tylko wtedy, gdy postępowanie w tym przedmiocie nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. W praktyce oznacza to, że Sąd przeprowadzi podział majątku, gdy strony w tym zakresie dojdą do porozumienia.
- o zasądzenie od drugiej strony kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego,
- dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów np. z zeznań świadków.
W uzasadnieniu pozwu należy wyjaśnić i przytoczyć wszystkie okoliczności, które mogą mieć znaczenie dla sprawy.
Ile kosztuje pozew o rozwód?
Złożenie pozwu o rozwód wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty od pozwu rozwodowego w kwocie 600 zł. Informacje odnośnie numeru konta na który należy uiścić opłatę znajdziesz na stronie internetowej Sądu. Potwierdzenie uiszczenia tej opłaty należy załączyć do pozwu.
Jakie dokumenty załączyć do pozwu o rozwód?
Oprócz dowodu uiszczenia opłaty od pozwu do pozwu dołączyć należy również:
1. odpis skrócony aktu małżeństwa,
2. odpis skrócony aktu urodzenia wspólnych małoletnich dzieci ( tylko w przypadku, jeżeli małżonkowie mają wspólne niepełnoletnie dzieci).
Aktualny odpis aktu małżeństwa oraz akty urodzenia dzieci można uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego lub przez Internet na stronie https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu.
Pozew o rozwód należy przygotować w trzech egzemplarzach. Można go wysłać pocztą na adres Sądu lub złożyć w biurze podawczym. W przypadku, gdy pozew składasz osobiście w biurze podawczym Sądu to na trzecim egzemplarzu pozwu przypilnuj, aby została przybita prezentata, czyli pieczątka nadawana w biurze podawczym, która potwierdza fakt oraz datę złożenia pozwu rozwodowego. W sytuacji, gdy pozew został wysłany pocztą trzeci egzemplarz zepnij wraz z załącznikami oraz dowodem potwierdzającym nadanie pozwu rozwodowego do Sądu Okręgowego przesyłką poleconą.
Po wniesieniu pozwu należy oczekiwać na nadanie sygnatury sprawy i doręczenie odpowiedzi na pozew złożonej przez drugą stronę postępowania. Następnie Sąd wyznaczy rozprawę.
Jeśli skorzystasz z pomocy kancelarii prawnej Prawnicy zajmą się sporządzeniem pozwu oraz wniesieniem go do Sądu, a także będą wspierać Cię na w Sądzie i na bieżąco wyjaśniać wszystkie Twoje wątpliwości związane ze sprawą. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej to duże ułatwienie w szczególności dla osób, które nie mają doświadczenia w sprawach sądowych.
Chcesz porozmawiać z adwokatem i przygotować się do sprawy rozwodowej? zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację.