Kiedy należy zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o.?

Zgodnie z ustawą prawo upadłościowe upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Z takim wnioskiem powinien do Sądu wystąpić zarząd spółki z o.o. Jeśli zarząd mimo wystąpienia przesłanek do ogłoszenia upadłości nie wystąpi z takim wnioskiem, to będzie ponosił solidarną odpowiedzialność ze spółką za jej długi (zgodnie z zasadami uregulowanymi w art. 299 § 1 k.s.h.).

Kiedy spółka jest niewypłacalna?

Prawo upadłościowe wskazuje, że dłużnik staje się niewypłacalny w momencie, w którym nie jest już w stanie regulować swoich bieżących (tj. wymagalnych) zobowiązań pieniężnych. 

Domniemywa się, że taka sytuacja wystąpiła, jeśli opóźnienie w zapłacie na rzecz co najmniej dwóch wierzycieli przekracza trzy miesiące, a wierzytelności nie są sporne. Z niewypłacalnością będziemy mieli również do czynienia wtedy, gdy łączna wartość majątku spółki jest niższa od łącznej wartość zobowiązań pieniężnych i stan ten utrzymuje się dłużej niż 24 miesiące.  

Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? 

Zasadniczo wniosek o ogłoszenie upadłości musi zgłosić jej zarząd. Członkowie zarządu na złożenie tego typu wniosku mają 30 dni, licząc od dnia, w którym wystąpiła niewypłacalność. Co ważne, obowiązek ten ciąży na każdym członku zarządu. Nie ma zatem znaczenia wewnętrzny podział kompetencji i np. fakt, że dana osoba zajmuje się nadzorowaniem produkcji, a nie sprawami finansowymi. 

Dodatkowo wniosek o ogłoszenie upadłości spółki może zostać złożony również przez jej wierzyciela. Wierzyciel może w ten sposób dążyć do ochrony swoich interesów i ustrzec się przed sytuacją, w której spółka będzie już „wyczyszczona” z majątku, a ewentualna egzekucja na zaspokojenie wierzycieli okazałaby się bezskuteczna.

Jaki jest cel postępowania upadłościowego?

Postepowanie upadłościowe prowadzone w stosunku do spółki z o.o. ma na celu przede wszystkim ochronę interesów wierzycieli. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby majątek pozostały po upadłości pozwalał w jak największym stopniu na zaspokojenie ich roszczeń.

Dodatkowo terminowo złożony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. pozwala członkom jego zarządu (którzy najczęściej są również jej wspólnikami) na uniknięcie odpowiedzialności za długi spółki. W razie niezgłoszenia wniosku w terminie ponoszą oni solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania. Oznacza to, że jeśli wierzyciel nie zaspokoi się z majątku spółki, to wówczas może zająć majątek członka jej zarządu i z niego uzyskać zaspokojenie. 

Wreszcie należy wskazać, że w niektórych przypadkach upadłość pozwala na zakończenie działalności nierentownego przedsiębiorstwa, które od dłuższego czasu balansowało na granicy opłacalności. W tym przypadku warto jednak rozważyć również likwidację tego typu podmiotu. 

Podsumowanie 

Postępowanie upadłościowe to sformalizowany proces, w którego trakcie należy spełnić szereg formalności. W związku z tym przydatna może okazać się pomoc prawna świadczona przez profesjonalistów w tym zakresie, jakimi są adwokaci i radcowie prawni. W wielu przypadkach, ogłoszenie upadłości w odpowiednim momencie, pozwala ochronić majątek członków zarządu spółki, którzy zwykle są jednocześnie jej wspólnikami. Z drugiej strony wniosek taki pozwala również ochronić majątek wierzycieli, obawiających się o to, że już nigdy nie zobaczą swoich pieniędzy. 

C&O to kancelaria adwokatów i radców prawnych z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pomagamy przedsiębiorcom i osobom fizycznym. Nie boimy się trudnych spraw.

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer
oddzwonimy do Ciebie

Jesteś klientem Cinkciarz.pl
i szukasz pomocy prawnej?

Skontaktuj się z naszymi prawnikami, którzy wyjaśnią Ci, jakie kroki powinieneś podjąć, aby odzyskać pieniądze.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej