Czy oddłużenie spółki z o.o. jest możliwe? Jak mogę oddłużyć swoją firmę?

Kiedy okaże się, że przedsiębiorca, zwłaszcza prowadzący działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań, jedną z najskuteczniejszych form pomocy może okazać się ogłoszenie upadłości

Postępowanie to pozwala na kompleksowe rozwiązanie problemów spółki z o.o. Przepisy umożliwiają oficjalne zakończenie działalności, jednak najbardziej korzystne dla przedsiębiorcy jest uzyskanie oddłużenia – czyli umorzenia długów, których nie uda się spłacić w upadłości. Należy jednak działać szybko. Opóźnienie – nawet o kilka dni – może skutkować odpowiedzialnością osobistą zarządu, na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych.

1. Upadłość spółki i umorzenie zobowiązań w trybie gospodarczym

Postępowanie upadłościowe jest regulowane przez Ustawę z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe. W swoim założeniu, ma ono na celu likwidację pozostałego w spółce majątku i zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. Przepisy są więc przede wszystkim nakierowane na zabezpieczenie interesu wierzycieli, nie upadłego przedsiębiorcy. Najważniejszą kwestią z perspektywy zadłużonej spółki z o.o. jest jednak możliwość uzyskania oddłużenia. Umorzenie pozostałych, tj. niespłaconych w upadłości i wcześniej zobowiązań może nastąpić dopiero po zakończeniu postępowania! Dłużnik musi więc najpierw spełnić szereg obowiązków wskazanych w przepisach, aby móc cieszyć się “czystą kartą”i formalnym zakończeniem działalności gospodarczej.

2. Potencjalne konsekwencje dla zarządu spółki z o.o.

Jak wspominaliśmy we wstępie niniejszego wpisu – z upadłością spółki nie można czekać. Wniosek o ogłoszenie upadłości należy zgłosić w odpowiednim terminie, przewidzianym w art. 21 Ustawy Prawo upadłościowe. Termin ten wynosi 30 dni od dnia powstania podstawy do złożenia takiego wniosku. Taką podstawą  jest popadnięcie przez spółkę w stan niewypłacalności, czyli stan, w którym spółka z o.o. utraciła możliwość regulacji swoich zobowiązań pieniężnych. 

Wskazania wymaga, iż zgodnie z regulacją art. 299 Kodeksu spółek handlowych – pasywni członkowie zarządu mogą odpowiadać osobiście za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność osobista polega na obowiązku pokrycia całego zadłużenia spółki z majątku prywatnego członka zarządu. Jeżeli spółka z o.o. posiada więcej niż jednego członka zarządu – wszyscy odpowiadają solidarnie. To zaś znaczy, iż wierzyciel będzie mógł wszcząć egzekucję od każdego członka zarządu z osobna.

Jednocześnie – nie można uzyskać oddłużenia spółki z o.o., jeżeli wierzyciel rozpocznie egzekucję z osobistych majątków osób fizycznych związanych z daną spółką, tj. opisywanych powyżej pasywnych członków jej zarządu. Jeszcze dalej idącymi konsekwencjami może okazać się odpowiedzialność karna lub orzeczenie o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej. Są to jednak ekstremalne przypadki i bez przeprowadzenia wnikliwej analizy na konsultacji z profesjonalnym prawnikiem ciężko jest stwierdzić czy dotyczy to akurat Państwa sytuacji.

Więcej o tym istotnym zagadnieniu, w tym jak uniknąć tej odpowiedzialności mogą Państwo przeczytać w innym naszym wpisie:

3. Restrukturyzacja jako dodatkowa alternatywa

Część spółek z o.o., popadając w problemy finansowe nie chce definitywnie kończyć działalności gospodarczej. Istnieje również alternatywne rozwiązanie, tj. uregulowane w Ustawie z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne – postępowanie restrukturyzacyjne. Istnieje kilka możliwości przeprowadzenia takiego postępowania, o których w szczegółach pisaliśmy tutaj:

Praktyka, jak i regulacja prawna zgodnie wskazują, że restrukturyzacja firmy się opłaca, jeżeli spółka z o.o. posiada jeszcze pewne możliwości finansowe, pozwalające na spłatę części zobowiązań na podstawie zawarcia z wierzycielami układu. Układ stanowi dokument grupujący (i często zmniejszający wysokość) wielu nieuporządkowanych wcześniej wierzytelności, które następnie należy regulować zgodnie z nim. Wierzyciele muszą oczywiście wyrazić zgodę na konkretne brzmienie układu w głosowaniu. Postępowanie restrukturyzacyjne co prawda nie skończy się oddłużeniem, ale pozwoli poprawić kondycję finansową spółki z o.o., zwłaszcza poprzez zapewnienie ochrony przed egzekucją w czasie jego trwania.

Jeżeli jednak układ nie zostanie zatwierdzony, spółka z o.o. nie posiada odpowiednich środków finansowych lub nie jest możliwe, aby sporządzić rzetelny plan naprawczy firmy – postępowania restrukturyzacyjnego nie uda się zakończyć, a zadłużona spółka będzie zmuszona ogłosić upadłość w trybie gospodarczym.

4. Dlaczego warto skorzystać z pomocy Kancelarii Czyżewski Ostaszewski sp. k.?

Jak wynika z powyższych rozważań – postępowanie upadłościowe dotyczące zadłużonej spółki z o.o. jest procesem skomplikowanym, wymagającym rzetelnego i szybkiego działania. Analiza każdego przypadku wymaga odpowiedniej znajomości przepisów, specyfiki działania konkretnych sądów czy instytucji prawnych. Warto także zastanowić się nad potencjalną restrukturyzacją. Praktyka pokazuje, że wiele spółek, których dotknęły problemy finansowe próbuje samodzielnie uzyskać oddłużenie, napotykając jednak po drodze szereg komplikacji. Najbardziej typowymi błędami i zagrożeniami, z jakimi mierzą się spółki z o.o. jako dłużnicy to:

  • spóźnione złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, co rodzi odpowiedzialność finansową członków zarządu,
  • brak przedłożenia prawidłowej dokumentacji,
  • brak środków finansowych na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego,
  • uzasadnienie wniosku o ogłoszenie upadłości, które nie jest wystarczające dla sądu,
  • nagłe podejmowanie czynności, celem ratowania spółki, które mogą doprowadzić do podniesienia zarzutu działania na szkodę wierzycieli.

Łączne wystąpienie tych okoliczności bez wątpienia pozbawi zadłużoną spółkę możliwości uzyskania oddłużenia. Nasza Kancelaria jest w stanie zapewnić profesjonalną pomoc prawną na każdym etapie postępowania upadłościowego. Chronimy interes członków zarządu, dbając o przeprowadzenie każdego procesu i czynności zgodnie z przepisami prawa.

Podsumowanie

Co do zasady, oddłużenie spółki z o.o. uzyskuje się po zakończeniu postępowania upadłościowego. Nie można zwlekać z wysłaniem wniosku o ogłoszenie upadłości, gdyż może to rodzić odpowiedzialność osobistą członków zarządu. W przypadku zaś, gdy spółka z o.o. chce prowadzić dalej działalność gospodarczą, ale zadłużenie chwilowo utrudnia jej płynność finansową – postępowanie restrukturyzacyjne może okazać się opłacalną alternatywą. Nie uzyska się w ten sposób oddłużenia, jednak można naprawić kondycję finansową spółki i zapewnić firmie dalszy, spokojny rozwój. Niezależnie jednak od wyboru drogi do polepszenia swojej sytuacji finansowej – czy to przez oddłużenie czy restrukturyzację – zespół ekspertów Kancelarii Czyżewski Ostaszewski Sp. k. jest gotowy przeanalizować Państwa przypadek i znaleźć najlepsze rozwiązanie.

C&O to kancelaria adwokatów i radców prawnych z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pomagamy przedsiębiorcom i osobom fizycznym. Nie boimy się trudnych spraw.

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer
oddzwonimy do Ciebie

UWAGA!

ZBLIŻA SIĘ TERMIN DO PRZESŁANIA SPRAWOZDANIA
Z WYKONANIA PLANU SPŁATY ZA ROK 2024!
TYLKO DO 30 KWIETNIA 2025!

Dni
Godzin
Minut
Sekund

NIE CZEKAJ - SKORZYSTAJ Z POMOCY PRAWNIKA