Ile trwa rozwód w Poznaniu?

Obecnie przed Sądem Okręgowym w Poznaniu toczy się około 6.000 spraw rozwodowych. Już tylko ten fakt wpływa na wydłużanie się postępowań rozwodowych. Dodatkowo, każda ze spraw ma różny charakter, związany ze składanymi w toku postępowania lub jeszcze w pozwie rozwodowym wnioskami:

  • co do winy małżonka w rozpadzie małżeństwa, 
  • władzy rodzicielskiej,
  • miejsca zamieszkania dziecka
  • alimentów,
  • kontaktów z dziećmi. 

Bez względu na to czy chcesz rozwieść się z orzeczeniem winy małżonka, czy też bez orzekania o winie, musisz pamiętać, że przepisy wymagają, by Sąd wysłuchał oboje małżonków i w tym celu musi wyznaczyć przynajmniej jedną rozprawę.Obecnie, z uwagi na dużą liczbę spraw toczących się w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, na pierwszą rozprawę rozwodową będziesz musiał czekać około 6 miesięcy od złożenia pozwu rozwodowego. 

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie w Poznaniu?

Według statystyk Sądu Okręgowego w Poznaniu, zdecydowana większość małżeństw kończy się bez ustalania winy którejkolwiek ze stron. Musisz pamiętać jednak, że nie oznacza to, iż właśnie taki wniosek złożyły wspólnie strony, już składając pozew o rozwód. Wnioski te mogą być bowiem modyfikowane w toku postępowania i odmiennie może orzec Sąd. 

Jeżeli jesteś więc zgodny ze swoim małżonkiem, że chcecie rozwodu i nie macie potrzeby ustalania winy w rozpadzie małżeństwa, a także nie macie małoletnich dzieci, może okazać się, że otrzymacie rozwód już po 6 miesiącach. Sąd wyznaczy bowiem jedną rozprawę, na której was przesłucha, by ustalić czy zgodnie chcecie się rozwieść i może wydać wyrok jeszcze tego samego dnia. Nawet w przypadku odroczenia terminu wydania wyroku, sprawa nie powinna przeciągać się dłużej niż na kolejny miesiąc lub dwa. 

Małoletnie dzieci, a rozwód bez orzekania o winie

Jeżeli chcesz rozwieść się z małżonkiem zgodnie, bez orzekania o winie, ale macie małoletnie dzieci, sprawa może się nieco wydłużyć. Sąd musi bowiem – zgodnie z obowiązującymi przepisami – przesłuchać dodatkowego świadka, celem ustalania co będzie najlepsze dla dobra małoletniego dziecka. Sąd może przesłuchać świadka oraz małżonków na jednej rozprawie, ale może też podzielić to na dwie rozprawy, co wpłynie oczywiście na długość postępowania.

Kolejną kwestią jest porozumienie małżonków w kwestii alimentów na dzieci, kontaktów z nimi oraz władzy rodzicielskiej i miejsca zamieszkania. Jeżeli jesteś zgodny ze swoim małżonkiem co do powyższych kwestii, warto zawrzeć porozumienie, regulujące najważniejsze sprawy dotyczące dzieci, które zostanie zatwierdzone przez Sąd i niejako wpisane do wyroku rozwodowego. Jeżeli jednak w tej kwestii nie ma zgody pomiędzy Tobą, a Twoim małżonkiem, Sąd będzie musiał przeprowadzić postępowanie dowodowe w tym zakresie, w tym przeprowadzić dowód z opinii biegłego, co z pewnością znacznie wydłuży postępowanie rozwodowe. 

Rzadko zdarza się jednak, by małżonkowie zgodni co do rozwodu, nie dogadywali się w kwestii małoletnich dzieci, ale nie jest to oczywiście zasada. 

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie w Poznaniu?

Takie postępowanie zajmuje co najmniej kilka rozpraw, a to powoduje wydłużenie postępowania rozwodowego o kilka miesięcy z każdym odroczeniem rozprawy. Musisz pamiętać bowiem, że każda ze stron ma prawo powoływać świadków, którzy mają potwierdzić winę lub brak winy w rozpadzie małżeństwa. Często zdarza się tak, że po przeprowadzeniu wniosku dowodowego jednej ze stron, druga strona odpowiada na to kolejnym wnioskiem. Oczywiście Sąd nie musi przeprowadzać wszystkich dowodów oraz część może uznać za spóźnione, jednakże nie zrobi tego, jeżeli uzna, że nie wszystkie kwestie sporne zostały wyjaśnione. 

Postępowanie o rozwód z orzeczeniem o winie nie kończy się więc wcześniej niż z upływem dwóch lat, ale oczywiscie to wszystko zależy od ilości wniosków dowodowych i nastawienia stron oraz konfliktu pomiędzy nimi. 

Rozwód z orzekaniem o winie, a małoletnie dzieci stron

W zdecydowanej większośc przypadków spraw rozwodowych, gdzie złożony został wniosek o ustalenie winy jednej ze stron, konflikt małżonków dotyczy również małoletnich dzieci. Zarówno kwestii alimentacyjnych, jak i kontaktów z nimi, a nawet władzy rodzicielskiej i miejsca zamieszkania dzieci.

Sąd w postępowaniu takim – mimo, że dotyczy rozwodu – skupia się głównie na małoletnich dzieciach. Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe angażując w to biegłych psychologów. Czasem konieczne jest zaangażowanie również kuratora i obserwacja zachowania rodziców (stron postępowania) względem dzieci. Powyższe znacznie wydłuża postępowanie rozwodowe, albowiem rozprawy wyznaczane są co kilka miesięcy, by kurator mógł wydać obiektywną opinię o zachowaniu stron, a to wymaga czasem kilkukrotnego odraczania terminów rozprawy. 

Również w kwestii alimentów, strony muszą przedłożyć wszystkie posiadane dokumenty, z których wynika, jaki jest koszt utrzymania dziecka. W sprawach, gdzie konflikt pomiędzy stronami jest duży lub narasta z biegiem sprawy, Sąd musi każdy dokument weryfikować co do jego zasadności. Oczywistym jest bowiem, że nie każdy wydatek jest niezbędny i może mieć wpływ na wysokość alimentów.     

Okres trwania rozwodu, a skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika

Zdecydowanie łatwiej oraz szybciej przebrniesz przez postępowanie rozwodowe, korzystając z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Pomoże on bowiem wysłać pozew spełniający wszystkie warunki formalne. Podkreślić należy bowiem, iż czasem uzupełnianie braków formalnych zajmuje kilka miesięcy, w których teoretycznie już mógłby zostać orzeczony rozwód. Pomoże on również zgromadzić dowody niezbędne w postępowaniu rozwodowym, wskaże Ci jakie wnioski mogą zostać złożone, jakich świadków powołać i jakie okoliczności muszą zostać wykazane w konkretnej sprawie. Profesjonalny pełnomocnik wytłumaczy Ci również czym są dowody spóźnione oraz jakie dowody są dozwolone w sprawach rozwodowych. 

C&O to kancelaria adwokatów i radców prawnych z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pomagamy przedsiębiorcom i osobom fizycznym. Nie boimy się trudnych spraw.

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer
oddzwonimy do Ciebie

UWAGA!

ZBLIŻA SIĘ TERMIN DO PRZESŁANIA SPRAWOZDANIA
Z WYKONANIA PLANU SPŁATY ZA ROK 2024!
TYLKO DO 30 KWIETNIA 2025!

Dni
Godzin
Minut
Sekund

NIE CZEKAJ - SKORZYSTAJ Z POMOCY PRAWNIKA