Tak zwana upadłość konsumencka to szczególny tryb postępowania upadłościowego przeznaczony dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dużą zaletą tego postępowania jest to, że dłużnik może w nim liczyć na oddłużenie, to znaczy umorzenie wszystkich zobowiązań, które nie zostaną zaspokojone w trakcie postępowania upadłościowego. Dodatkowo ten tryb postępowania jest też szybszy, tańszy i wiąże się z mniejszymi wymaganiami formalnymi. Z tego też względu cieszy się on obecnie szczególną popularnością.
Do niedawna upadłość konsumencka zarezerwowana była jedynie dla typowych konsumentów, czyli osób, których problemy finansowe nie wynikały z prowadzonej działalności gospodarczej lecz powstały w życiu prywatnym. Jednoosobowi przedsiębiorcy mogli korzystać tylko z klasycznego trybu upadłości, który jest znacznie bardziej wymagający i znacznie trudniej jest uzyskać oddłużenie. W wielu przypadkach okazywało się to wręcz niemożliwe.
W związku z tym ograniczenia w dostępie do trybu upadłości konsumenckiej dla byłych jednoosobowych przedsiębiorców były stopniowo łagodzone. Obecnie nie ma przeszkód, aby upadłość w tym trybie ogłaszali również byli przedsiębiorcy. Jedynym warunkiem jest to, że przed złożeniem wniosku powinni zakończyć działalność gospodarczą i wyrejestrować ją z CEiDG. W takim przypadku już kolejnego dnia bez żadnych przeszkód można złożyć wniosek o upadłość konsumencką, a w końcowym efekcie uzyskać oddłużenie, nawet jeżeli długi wynikały z prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej.