Upadłość konsumencka po nowemu – pierwsze rozstrzygnięcia!
Ku naszemu zaskoczeniu – pomimo trwającej epidemii – Sąd Rejonowy w Poznaniu rozpatrzył już wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej złożony przez naszą Kancelarię po 24 marca 2020 roku – tj. po zmianie przepisów. Co ciekawe, upadłość została ogłoszona wobec osoby której wcześniej oddalono wniosek. Treść postanowienia różni się w kilku punktach od postanowień wydawanych w oparciu o stare przepisy. Sąd rozpatrzył wniosek na posiedzeniu niejawnym tj. bez udziału upadłego. Z pewnością to dobra informacja dla tych wszystkich którzy planują ogłosić upadłość. Dotychczas sądy rozpatrywały wnioski – co do zasady, po wysłuchaniu Wnioskodawcy, na posiedzeniu w Sądzie. Taka forma wiązała się z bardzo dużym stresem dla osób ubiegajacych się o upadłość. Treść postanowienia w nowej formie zamieszczamy poniżej.
Zwracamy uwagę na najważniejsze zmiany:
- W pkt 1 – dodatkowo wskazywany jest NIP upadłego
- W pkt 2 – nie wyznacza się sędziego komisarza
- W pkt 3 – sąd wskazuje, iż zgłoszenia wierzytelności należy dokonywać bezpośrednio do syndyka
- W pkt 5 – sąd określa tryb w jakim prowadzone będzie postępowanie (czy w formule uproszczonej czy też w oparciu o przepisy ogólne)
Powyższe różnice wynikają oczywiście z istotnych zmian jakie zostały wprowadzone w przepisach o upadłości. W przypadku naszej klientki postępowanie będzie prowadzone w oparciu o przepisy uproszczone. W założeniu ustawodawcy nowe przepisy i uproszczona forma mają skrócić czas trwania postępowania po ogłoszeniu upadłości (mniejsze sformalizowanie, większa autonomia syndyka). Jak to będzie wyglądało w praktyce, zobaczymy. Już pierwsze rozstrzygnięcia pokazują, że nowe przepisy to ogromna szansa dla tych wszystkich którzy mieli problemy uzyskać upadłość „na starych zasadach”. Dotyczy to w szczególności byłych przedsiębiorców, osoby które popadły w „spirale zadłużenia”, czy osoby którym oddalono wniosek ze względu na „rażące niedbalstwo”.
Adwokat i doradca restrukturyzacyjny: Marcin Nowojski